Ga je naar een bestemming buiten Europa, maak dan het liefst minstens een maand voor vertrek een afspraak voor je reisvaccinaties. Je lichaam heeft na een prik tijd nodig om bescherming op te bouwen, en sommige vaccins bestaan uit meerdere doses met weken ertussen. Ook vanuit Medemblik en omgeving is dat eenvoudig te regelen, want je hoeft er de regio nauwelijks voor uit.
Waarom een prik voor vertrek verstandig is
Ziektes die in Nederland nauwelijks voorkomen, zijn op veel reisbestemmingen nog gewoon aanwezig. Denk aan hepatitis A, een leverontsteking die je via besmet eten of drinkwater kunt oplopen. Wie die infectie krijgt, kan wekenlang ziek zijn. De vakantie is dan voorbij en ook thuis kan het herstel lang duren. Een vaccinatie verkleint dat risico aanzienlijk.
Een verre reis is bovendien een goed moment om je DTP-vaccinatie te laten controleren, de herhaalprik die de meeste Nederlanders als kind kregen. De bescherming daarvan neemt na jaren af, waardoor je op reis onnodig kwetsbaar kunt zijn voor bijvoorbeeld tetanus na een wondje.
Waarom op tijd beginnen loont
Hoe eerder je begint, hoe completer je bescherming bij vertrek is. Sommige vaccins vragen twee of drie prikken met tussenpozen van weken, en pas na de laatste dosis ben je goed beschermd. Wie te laat begint, vertrekt met een half opgebouwde bescherming.
Voor sommige landen komt daar een praktische reden bij. Een bewijs van vaccinatie tegen gele koorts is er verplicht, en zonder stempel in je internationale vaccinatieboekje (het gele boekje) kun je aan de grens geweigerd worden. Ben je toch laat met plannen, ga dan alsnog. Voor een deel van de vaccins valt er ook op korte termijn nog bescherming te regelen, en dat is beter dan onbeschermd vertrekken.
Vanuit Medemblik dichtbij geregeld
Voor veel West-Friezen is Alkmaar de dichtstbijzijnde plek voor reisvaccinaties. Vaccinatiepunt heeft daar een locatie in Alkmaar-Zuid, en een zoekopdracht op reisvaccinatie alkmaar brengt je er direct naartoe. Tijdens de afspraak bespreek je je bestemming en je gezondheid, waarna je een advies op maat krijgt over welke vaccinaties voor jouw reis zinvol zijn.
Hoe het daarna verloopt, hangt af van dat advies. Soms word je tijdens dezelfde afspraak geprikt, soms volgt een vervolgafspraak voor een tweede dosis. In beide gevallen weet je na het gesprek wat er nog moet gebeuren voor je vertrek.
Ook handig voor kinderen die elders wonen
Woont je zoon of dochter aan de andere kant van het land, bijvoorbeeld voor een studie in Maastricht, en staat er een backpackreis door Azië op de planning? Dan hoeft je kind daarvoor niet terug naar West-Friesland te komen. Met een zoekopdracht op reisvaccinatie maastricht is daar net zo eenvoudig een afspraak gemaakt. Zo kan iedereen dicht bij zijn eigen voordeur terecht en hoeft niemand een vrije dag op te offeren aan reistijd.
Wat je meeneemt naar de afspraak
Neem je vaccinatieboekje mee als je dat hebt, zodat de adviseur ziet welke prikken je al eerder kreeg en dubbele vaccinaties voorkomt. Gebruik je medicijnen, zet die dan vooraf op een rijtje, want sommige middelen beïnvloeden het advies. Zorg ook dat je je bestemming en vertrekdatum paraat hebt, omdat het advies daarvan afhangt.
De belangrijkste stap zet je eigenlijk al eerder. Boek de afspraak zodra je reis vaststaat, dan haal je de weken die sommige vaccins nodig hebben ruim en stap je goed beschermd in het vliegtuig.
